Slavná éra více než 130 let edisonovy vláknové žárovky skončila. Lidé se tak musí rozhodovat, čím je nahradit, a tak se často stává, že po vstupu do specializované prodejny, nebo do hypermarketu se na vás vyvalí z regálů desítky různých typů svítidel a vy nevíte, jaké z nich zvolit. Každé má svá pro a proti, ale jedno jim upřít nelze: Osvětlovací technika neustále prochází technickým vývojem a ten se nevyhnul ani zářivkovému osvětlení.
Stavebnicové systémy
Jejich největší výhodou je multifunkčnost. Lze je využít nad pracovními stoly, nad kuchyňskou pracovní deskou, v dětských pokojích, v ložnici, na chodbách a v úložných prostorách. Lze je vzájemně spojovat do řady za sebou a vyplnit tak prostor potřebnou délkou svítidla. Některé typy svítidel je možné tvarovat, nebo spojit až 10 svítidel za sebou.
Úsporné zářivky
Úspornými kompaktními zářivkami lze osadit lampičky nebo nástěnná a stropní tělesa. Hodí se i do koupelen a na toalety, v podstatě kamkoli do interiéru, a je možné využít širší nabídku teploty chromatičnosti, tedy chladnější bílé světlo pro pracovní kouty a naopak teplejší odstíny jako relaxační osvětlení koupelen a ložnic.
Úsporné zářivky nemají příliš dobrou pověst kvůli nepříjemnému blikání a delšímu náběhu na plný výkon, to ale způsoboval elektromagnetický (indukční) předřadník, který se běžně osazoval do této osvětlovací techniky v 90. letech. V této souvislosti je třeba podotknout, že se indukční předřadníky nahrazují elektronikou, a ta jednak zamezuje blikání, zároveň světlo nabíhá mnohem rychleji a jeho životnost není omezena počtem spínacích cyklů.
Úspora energie
Ve srovnání s vláknovými žárovkami dokážou dnešní zářivky uspořit až 80 procent elektřiny, což je přibližně srovnatelné s LED diodovými svítidly. Jejich životnost je rovněž mnohem delší, než jaká bývala před dvaceti lety, nebo dokonce ještě v době socialismu, kdy se prakticky ve školách a ve většině výrobních závodů a na pracovištích ničím jiným nesvítilo.