Chůze naboso po koberci připomíná chůzi po krátce střiženém trávníku, na koberec se můžete pohodlně posadit, není chladný, netlačí, a pokud zvolíte ten správný vzhled, dokonale ladí v interiéru s nábytkem a s barvou malby na stěnách.
Dnešní koberce jsou cenově přijatelné, ať jsou vyrobeny z jakéhokoliv materiálu. Moderním trendem jsou také koberce z juty, sisalu, nebo z kokosového vlákna, které udržují uvnitř místnosti příjemné klima.
Jak položit koberec, aby výsledek odpovídal profesionálnímu výkonu?
Před pokládkou koberce věnujte dostatečnou pozornost povrchu podlahy. Všechny praskliny a nerovnosti vyrovnejte stěrkovým tmelem a odstraňte zbytky starého lepidla a nečistotu. Koberec se musí pokládat na suchý podklad zbavený prachu a před pokládkou musí samozřejmě tmel vyschnout.
Koberec se musí dobře vyměřit, abyste pak nedopadli jako ti dva kutilové Pat a Mat. Dvakrát měř a jednou řež, raději víckrát přeměřit a pak zůstat v klidu a neřešit vracení zboží a nákup nového kusu. Každý koberec by měl mít rozměr o něco delší, zhruba o 10 cm. Nejprve jej na celou plochu místnosti rozprostřete na několik hodin, aby se rovnoměrně rozložil po celém povrchu. Nejlépe přes noc. To platí hlavně u koberců z přírodního materiálu, který se musí při pokojové teplotě dlouho aklimatizovat. Některé koberce se mohou srazit, na to musíte pamatovat a ponechat jim určitou rezervu (přibližně 2% rozměru).
Koberec se soklem ze stejného materiálu vypadá úplně jinak
Koberec se pokládá v rozích a na hranách místnosti tak, že se jemně přitlačí ke stěně a technickým nožem se postupně odřezává podél hrany zdi tak, aby přesně kopíroval její tvar. Při troše zručnosti tento postup zvládne každý. Jednotlivé pásy koberce se spojují kobercovou páskou, ale lepší je koberec lepit k podlaze speciálním lepidlem na bázi chemoprénu. Jestliže koberec lepíte po celé ploše, lepidlo nanášejte zubatou stěrkou vždy jen do třetiny plochy, aby na ostatní ploše nezasychalo. Pamatujte na dostatečné větrání, všechna lepidla jsou dráždivá a mohou vyvolat přinejmenším bolesti hlavy.
Aby výsledek byl opravdu profesionální, dobře položený koberec po celé ploše podlahy pak doplníte tzv. soklem. Sokl vyrobíte z úzkého pásu tohoto koberce (pamatujte na to při nákupu) tak, že technickým nožem podle pravítka odříznete proužek široký zhruba 5 cm. Sokl se pak potírá lepidlem a jemně přitlačí ke stěně a současně ke koberci na podlaze. Vznikne tím celistvá plocha, která dotváří dojem úplně jiný, než kdyby byl koberec buď přehrnutý přes okraj, nebo jen položený na podlaze.