Medicínská technika


V medicíně je používáno mnoho a mnoho přístrojů, které laik netuší, k čemu jsou, mají však velkou moc zachraňovat a zkvalitňovat životy pacientů. Základní technickou hračkou, kterou lékaři mají, je stetoskop, se kterým Vás studí na zádech a poslouchají Vaše srdce i plíce. Další takovou pomůckou, běžně známou je tlakoměr. Lékařská věda však využívá mnohem více přístrojů a techniky.

rentgenografie mozku

S jakou technikou se můžete běžně setkat. Tak často se můžeme setkat s přístrojem RTG, nebo-li rentgenem, pomocí něhož si lékař prohlídne naše kosti a například i plíce při jejich zápalu.

Další technickou vymožeností, je ultrazvuk. S tím se můžete setkat nejen v těhotenských poradnách, při kontrole plodu, ale také například u kardiologa, kdy si prohlídne Vaše srdce i u internisty, který si prohlídne pomocí ultrazvuku Vaše břišní orgány. Ultrazvuk používá i urolog, když kontroluje močové cesty i ledviny.
analýza biochemie

Defibrilátor. Přístroj, pomocí něhož lékař vrací život. Přístroj vydá elektrickou ránu, kterou se snaží upravit činnost lidského srdce.

Lékaři využívají i jiné zobrazovací metody a techniky, jako například magnetickou rezonanci nebo CT. Při magnetické rezonanci si lehnete na záda na k tomu určené lehátko, sestra Vám upevní hlavu či jinou část, kterou je třeba prohlídnout speciální maskou a k uším Vám dá vycpávky, které mají tlumit nepříjemně hlasité zvuky, které přístroj při vyšetření vydává. Během přibližně půl hodiny je vyšetření hotové, sestra Vás na lehátku vyveze z tunelu a Vy můžete odejít. U vyšetření CT, je to podobné, akorát Vám nefixují hlavu, přístroj prohlédne Vaše orgány, ať už hlavu nebo břicho vcelku rychle, během několika minut, jindy to trvá o trochu déle, když Vám lékař podá kontrastní látku pro lepší zobrazení.
pulzní trasování

Je dobře, že technika, včetně té lékařské, se vyvíjí a zdokonaluje, protože nám zachraňuje životy v situacích, které by před několika desetiletími nebyla medicína schopná řešit.