Jaderské moře u nás známe spíše pod hovorovým názvem „Jadran“, který se vryl do paměti už v dobách hluboké totality, kdy se mohlo vyrazit za teplem k moři pouze do „Jugošky“ k „Jadranu“. Tyto doby jsou naštěstí dávno za námi a my si můžeme vybrat hned z několika destinací, kam se můžeme za teplem vypravit. Kupodivu ale státy u Jaderského moře stále zůstávají nejoblíbenější přímořskou destinací českých turistů. Z bývalé Jugoslávie je dnes nejnavštěvovanější země Chorvatsko, kam Češi úderem letních prázdnin, s taškami plných paštik, houfně vyjíždějí. Proto nebývá nic neobvyklého, pokud na chorvatské pláži potkáte opalujícího se známého či dokonce souseda .
Ovšem Jaderské moře neomývá pouze břehy Chorvatska. Můžete se v něm vykoupat také v Itálii, Albánii, Bosně a Hercegovině, Slovinsku, Černé Hoře a dokonce Řecku, ovšem tady musíte vyrazit na řecké ostrovy, nikoli na pevninu.
Jaderské moře má i svá specifika, je rozdíl, pokud se koupete na severovýchodním nebo jihozápadním pobřeží. V Itálii je moře velmi mělké, s písčitým dnem a pobřežím, bez jakýchkoli zálivů. V Chorvatsku je naopak pobřeží velmi členité, hornaté a lemováno mnoha ostrovy, které se táhnou souběžně s pevninou. Jen v Chorvatsku je v Jaderském moři 69 obydlených ostrovů.
Ty největší a nejznámější jsou: Krk, Hvar, Cres, Pag a Brač. Dalším specifikem tohoto moře je jeho „klid“. Je známé tím, že se na něm nikdy netvoří žádné větší vlny a doposud nezpůsobilo žádnou větší katastrofu v podobě tajfunů nebo vichřic. Je zde poměrně stabilní teplota s nízkým počtem srážek. Průměrná letní teplota je zde 27 °C a teplota vody je díky poloze poměrně stabilní a pohybuje se okolo 23 °C, zimy jsou zde mírné a spíše deštivější. Teplota vody také naprosto reguluje teplotu vzduchu v dané oblasti. Na pevnině a na ostrovech bývá teplota většinou o pár stupňů odlišná, na ostrovech bývá tepleji, protože sem neproudí chladný vzduch z vnitrozemí.